Web Tasarım 2018’in İlk 10 Eğilimi

Yıl sonu yaklaşıyor ve 2018, trendlerinin çılgınca bir hızla geliştiğini gören web tasarım dünyasındaki önemli yeniliklerle eş anlamlıdır.

2018’e kadar, bazı trendler ekranın önünü kapatabilir.  Web sitenizin yeniden tasarlanmasını henüz planlamamışsanız, aşağıdaki perspektiflere daha yakından bakma zamanı gelmiştir.

Makalelerimizi düzenli olarak takip ettiyseniz, çoğu sizi şaşırtmamalıdır. Her durumda, önümüzdeki on iki ay boyunca web sitenizin çoğunu yapmak için bir rehber olarak hizmet edecekler.

1. SVG ile animasyon ekleyin

Eğer malzeme tasarımı, indirme süresinde tasarruf etmeyi mümkün kılıyorsa, basit bir ikonografiyle, etkileşimler sörfçüyle olan bağı güçlendirir. “Vurgulu” (farenin geçişi ile renk değiştiren) ya da “hamburger” kelimesinin etkisi ile daha fazla canlandırılmış düğmeler göreceğiz. Bu animasyonlar, CSS ve javascript sayesinde artık tüm tarayıcılarla uyumlu.

Sosyal ağlarda paylaşmanın kaydırma kenar çubukları da bu mikro etkileşimlerin bir parçasıdır.

Web üzerinde en çok kullanılan yeni görüntü formatı yakında SVG, çok esnek ve özellikle hafif yükler de olabilir.

2. 2018 için renk

Pantone, Ultra Violet’in 2018’in rengi olduğunu kanıtlasa da, orada durmak zorunda değiliz. Eksileri ile 2018, kesinlikle Edgy’nin sanatından bile parlak tonların yanında olacak.

Herkes renkli görselleri entegre edemezse, bu gölgeler, örneğin görsel ya da formların arka planında yarı opak filtre olarak uygulanan renk geçişlerinde mevcut olacaktır.

3. Boşluk çöker

Öğeleri vurgulamak için beyaz boşluklar kullanılır. Sunum için havayollarının arasına yerleştirilen internet sayfalarında da daha fazla kullanılacaktır.

Ekranlar, kullanıcıların sitelere daha fazla zaman ayırmaya teşvik edecek şekilde daha az yüklü olarak görünecek.

4. Gerçekten kullanıcıya dönen bir site tasarımı

2017 yılında, katma değeri olmayan vitrin sitelerini kesinlikle unutacağız. Sitenizin bir amacı var ve bunu başarmak için mümkün olan her şeyi yapmalısınız.

Bu yüzden, genellikle cesur, ortalanmış içerik, tam ekran formları, hafifleştirilmiş menülerle, daha da okunaklı tipografileri göreceğiz …

5. Yazı tipleri planları unutuyor

Tipografinin seçimi bir metnin okunmasını etkiler. Kalın yazı tipleri için daha sık tercih edilerek, okuyuculara rehberlik etmek daha kolay olacaktır. Hatta daha fazla vurgulamak için birkaç renk ekleyebilirsiniz.

Ancak, vurgulanan kelimelerin sayfalarına aşırı yüklenmemeye dikkat etmek gerekir!

6. Mikro etkileşimler güç alır

Bu, web tasarımında ve dolayısıyla bir sitenin veya uygulamanın grafikleri için güçlü bir trend. Bugün, kullanıcıyı harekete geçirdiğini göstermesi, sadece inert bir ekranla yüz yüze görüştüğü bir tanık değil.

Şu anda Facebook’taki en popüler özellik nedir biliyor musun? “Tebrikler” veya “öpücükler” gibi belirli kelimeler kısa sürede ortaya çıkan küçük animasyonlar mesaja yazılır.

Bu tür mikro etkileşimleri sitelerde çoğaltmak, kullanıcılarının katılımını artırır. Özellikle de sayfanın bir tepkisini tetikledikleri ve bu nedenle yine her yerde beklenen bir hız olduğu için.

Parmağını üzerine kaydırdığında, düğmeyi tıkladığında, renkler değişir, pencereler açılır … Bir eylem yapılır yapılmaz bir şey olması gerekir.

Birkaç ay veya yıl içinde, mikro etkileşimleri entegre etmeyen siteler, kullanıcılar için eski gibi görünmeyecek.

7. Menüler şekli değiştirir

Siteler, duyarlı tasarımdan daha da ileri gider . Artık doğrudan mobil ekranda kullanım için düşündürüyorlar.

Geleneksel olarak bilgisayar ekranlarının üst kısmında bulunan menüler bu şekilde hareket eder. Her zamanki akıllı telefon kullanımına cevap veriyorlar.

Birkaç yıl önce hala hissedilemeyen, ünlü hamburger menüsünü canlandıran trendlerden biri. Özellikle mobil cihazlarda menüler için yatay kaydırmadır. Mobil uygulamalardan ithal edilen bu konsept, giderek web üzerinde yerini alıyor.

8. tek sayfa her zaman çok güçlü

Biri gittikçe daha fazla site görse de, uzun zamandır kayganlaşan ve baş döndürücü olan içeriğe sahip tek sayfalık hala ayrılmaya hazır değil.

Fakat bu tasarım sıkıcı olmamak için, hem hafif hem de çekici olan bir animasyonla ilişkilendirilmelidir. Sayfayı açmaya devam etme arzusuna ilham vermelidir. Paralaks kaydırma efektleri, teknik karmaşıklığına rağmen, tek sayfalık siteler için gerçek bir varlıktır.

9. Malzeme Tasarımı her şekilde

Son yıllarda düz tasarım çok fazla olmuştur. Basit ikonografi ve tekdüze renkler ile sadelik arzularımızı dümdüz etti.

Google’ın başlattığı Malzeme Tasarımı, Çok Düz Tasarım yapma ancak perspektif, gölgeler, geometrik şekiller ve hatta hareket ekleme yapmaz.

Ve Moutain View firması, herkesin bu tasarımları sayfalarına entegre etmesi için elinden gelenin yaptığı gibi 2017 yılında küçük sayfalar yapmaya devam edecektir.

Materyal tasarım için 30 kaynağı bir araya getiren bu makaleye göz atmanızı öneririm .

10. Duyarlı Tasarım AMP ile gider

Şimdi onaylandı: Bir sitenin iyi atıfta bulunması için yanıt vermesi gerekiyor . Bunun anlamı, web sitesinin boyutu ne olursa olsun, tüm ekranlarda kolayca okunabilmesi için çok ilgi çekici olduğu anlamına gelir.

Google, mobil ilk dizinini uyguladığından bu sayfa iki katına çıkmaktadır. Sitenizi yalnızca bir sütun düzeni olarak düşünmemelisiniz, ancak sitenin okunabilirliğini geliştirdiğinden emin olmalısınız.

Web kullanıcıları içerik arayışında sayfalara geliyorlar, iyi bir şekilde sunulduğundan orada kalıyorlar!

Bloglar için, sitelerin akıllı telefonlara daha hızlı yüklenmesini sağlayan bir kodlama olan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) de düşünülüyor.

Mobil kullanıcıların, kullanıcılardan daha acele etmediğini ve AMP sayfalarının kullanımının Google’ın Mobil cihazlarda konumlandırılmasında da faydalı olduğunu unutmayın.
Çoğu CMS eklentilerini sunsa da, AMP sayfalarını daha profesyonel bir görünüm için özelleştirmeniz önemle tavsiye edilir.

Sonuç

Elbette, web tasarımında başka bir yerde, hiçbir şey ve kimse sizi herkesin yaptıklarını taklit etmeye zorlayabilir. Özgünlüğünüzü daha iyi vurgulamak için tamamen dikkat çekebilirsiniz.

Ancak, insanların hızla alışkanlıklar aldıklarını ve danıştıkları farklı sitelerde daha fazla veya daha az aynı hizmeti bulmayı beklediklerini unutmayın. Onlar için kolaylaştırın …

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

+0(212)-294-3301 / [email protected]

HADİ BAŞLAYALIM 🙂

Hemen İletişime Geç

+90(212)-294-3301 | [email protected]


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir