hazır web sitesikişsel web sitesiweb sitesi kurmaWeb Tasarım

Sektördeki bir web tasarım firması olmamızdan dolayı sık sık bir web sitesi kurma için ne kadar maliyet alabileceği ile ilgili sorular almaktayız. Bu makale, kategorilere göre düzenlenmiş temel bir maliyet dökümü sunmaya çalışacağız.

1

Temel Fikir Ne Olmalı?

Bunu soranlar genelde bir internet sitesi kurma proje başlatmayandır. Bu makalede hazır web sitesi oluşturma ve nasıl  bir otomatik olarak blog oluşturulacağını yakından gözlemleyeceğiz. internet sitesi kurmak için daha fazla ayrıntı için bu kılavuzlara başvurmalısınız,

Böylece bir site oluşturmanın hangi özelliklere sahip, neyle ilgili olduğuna dair daha net bir fikre sahip olursunuz.

2

Bir Web Sitesi Kurmak için Maliyet Dağılımı

web sitesi kurmak bileşenlerin fiyatları zaman zaman değiştiği için, burada genel bir rakamdan bahsetmenin yanı sıra fiyatları sağlayan sayfalarla bağlantı kurmaya çalıştık. En son güncel fiyatları almak için satıcıların sitelerinin bağlantılarını her zaman izlemelisiniz bakınız : natro  , çünkü burada listelenen bileşenler artık bunu okuduğunuz zaman doğru olmayabilir. Fiyatlar doları cinsinden belirtilmiştir.

 1. Domain İsmi Fiyatları

Bir internet sitesinin oluştururken temel “zorunluluk” kendi alan adınızı satın almaktır. Domain fiyatları, kayıt kuruluşundan kayıt operatörüne kadar değişir ve (bu makaleyi yazdığımız sırada) yılda yaklaşık fiyatlar aşağıdaki tabloda belirtildiği gibidir.

2020 yılı domain fiyatları

Domain UzantısıTürüYeni Kayıt(yıl)Yenileme(yıl)Transfer(yıl)
.comJenerik3,999,997,99
.netJenerik10,9911,997,99
.orgJenerik4,9910,9910,99
.onlineJenerik3,9929,9929,99
.com.trÜlke18,8018,8818,88
.siteJenerik0,9929,9929,99
Domain UzantısıTürüYeni Kayıt(yıl)Yenileme(yıl)Transfer(yıl)
.topJenerik0,696,996,99
.infoJenerik2,9911,9911,99
.xyzJenerik1,9912,9912,99
.istanbulŞehir18,9918,9918,99
.techJenerik6,9939,9939,99
.proJenerik3,9913,9913,99
.clubJenerik9,999,999,99
.storeJenerik6,9959,9959,99
.blogJenerik29,9929,99
.emailJenerik4,9919,9919,99
.websiteJenerik17,9917,9917,99
.kimJenerik3,9913,9913,99
.spaceJenerik0,999,999,99
.bizJenerik9,159,159,15
.tvJenerik28,5028,5028,50
.istŞehir14,9914,9914,99
.euÜlke19,9519,95
.web.trÜlke7,497,497,49
.wsJenerik18,5018,50
.org.trÜlke7,497,497,49
 1. Web Hosting Fiyatları

2020 yılı hosting fiyatları

CPUDiskAylık TrafikE Posta(adet)E-Posta KotasıMySQLAlt AlanÜcret
Ekonomik2 Core1 GB10 GB301GB5Limitsiz*$10/Ay
Kurumsal 12 Core2 GB20 GB402 GB10Limitsiz*$15/Ay
Kurumsal 22 Core3 GB30 GB502 GB15Limitsiz*$20/Ay
Kurumsal 32 Core10 GB40 GB604 GB20Limitsiz*$25/Ay
Kurumsal 42 Core20 GB50 GB804 GB25Limitsiz*$30/Ay

Ticari bir web sitesi barındırma yapmak istiyorsanız, web barındırma maliyetini de hesaba katmanız gerekecektir. Bu, web barındırılarına ödemek zorunda olduğunuz aylık bir ücrettir. Bazı ev sahipleri ayrıca bir yıl (veya daha fazla) önceden ödeme yaparsanız indirimler sunmaktadır.

Fiyatlar web barındırıcısından web barındırıcısına göre değişir, ancak web siteniz yeni ve çok fazla trafik veya veri içermiyorsa, genellikle (bu makaleyi yazdığım sırada) ayda yaklaşık 10 dolar civarıdır. Bütçe Web Hosting sayfasında bir dizi web sunucusundan alınan gerçek fiyatları bulabilirsiniz. Web siteniz daha fazla trafik kazandığından veya web sitenize çok sayıda büyük dosya koymanız gerektiğinden,

Sitenizi web barındırma şirketlerinin daha yüksek fiyatlı planlarından birine yükseltmeniz gerekebilir.

Bir gelir elde etmeyenler (örneğin, öğrenciler) ve sadece herhangi bir para kazanmayacak kişisel web sitelesi ya da hobi siteleri yaratanlar da ücretsiz alan adı barındırma hizmeti veren ücretsiz bir web barındırma aracı kullanmayı düşünebilirler. Bu tür web barındırıcıları, alan adınızı herhangi bir barındırma ücreti ödemeden bunlarla barındırmanıza izin verir. Buna karşılık, çoğu, sitenizi barındırma maliyetlerini telafi etmek için web sitenize de reklamlar yerleştirecektir. (Başka sınırlar da olabilir)

Ancak, ücretsiz bir web barındırma ile hosting, riskli bir teklif olduğunu unutmayın. Test ettiğim ücretsiz web barındırıcıları, sitenize erişilemeyen zamanlara sık sık rastlanacaktır. Bunlardan bir tanesi, geçen yıl Aralık ayında, bu yıl Ocak ayına kadar pek çok web sitesinin en yoğun iş süresine sahip olan bir sunucuya sahipti. Söylemeye gerek yok, siteniz kapalıyken ne ziyaretçi alacak ne de para kazanacaksınız. Web tabanlı bir işletme çalıştırıyorsanız veya web sitenizden reklam yoluyla kazanç sağlıyorsanız,

Ücretsiz bir web barındırma aracı kullanmamalısınız.

Ayrıca makalemde de belirtildiği gibi, web sitelerini ücretsiz hostinge kaydenler, ücretsiz web hostları endişe verici sıklıkta verileni kaybediyorlar. Bu tür firmalrın uzun süre dayanacaklarına dair sözlerine inanmayın – geçmişte araştırdığım ücretsiz web sunucularının birçoğu sonsuza kadar sürecek vaatlerde bulundular. Buna rağmen, şimdi yok oldular. Bazıları kapalı dükkana sahipken, diğerleri mali durumlarının değiştiğini gördüklerinden hizmetlerinden ücret almaya başladılar. Ücretsiz bir web barındırıcısında barındırıyorsanız, kendi alan adınıza sahip olduğunuzdan emin olun, böylece web sunucularını kapattığınızda kolayca değiştirebilirsiniz.

 1. Yazılım Maliyeti

Siteniz için gerekli yazılım, kurmak istediğiniz web sitesinin türüne bağlıdır ve mobil cihaz uyumlu olmasına dikkat edin !
Bir blog yapmak istiyorsanız, ücretsiz blogger vb. gibi ücretsiz yazılımı sayfasında bulunanlar gibi yalnızca ücretsiz bir yazılımı kullanarak yapabilirsiniz.
Web sitenizi bir web tarayıcısından (web editörü kullanmadan) doğrudan yönetmeyi düşünenlerin bir kenarı, bir İçerik Yönetim Sistemi veya “CMS” adı verilen bir yazılım türü isteyecektir. Göz korkutucu ismine rağmen, bir CMS sadece kendi web sitenize yüklediğiniz bir bilgisayar programıdır. Web sayfalarını oluşturmanıza, görünümünü değiştirmenize ve web sitenizi tarayıcınızı kullanarak başka şekilde kontrol etmenize izin verir. Etrafında birçok ücretsiz CMS betiği (yani program) vardır, bu yüzden bu rotayı seçerseniz bir web sitesi kurucusudur. muhtemelen böyle bir programa para harcamanıza gerek yoktur (bunun yerine ticari bir tane satın almaya karar vermedikçe).

4

İster blog, ister CMS yazılımı kullanıyor olun, kendi bilgisayarınızdan web sunucunuzun bilgisayarına dosya aktarmanızı sağlayan bir FTP istemcisine ihtiyacınız olacaktır. Yine, birçok ücretsiz FTP programı mevcuttur (ticari olanların yanı sıra). Doğal olarak, ücretsiz bir FTP programı kullanırsanız, size bir kuruş maliyeti olmaz.
Bir CMS veya blog yazım yazılımının yükünü istemeyenler için sıradan bir web editörü kullanmak yoldur.

Windows kullanıyorsanız, en iyi web editörlerinden biri, Microsoft’tan ücretsiz bir web editörü olan Expression Web’dir. Bu başlangıçta ticari bir yazılımdı, yani mağazalarda satıldı, dolayısıyla gelişmiş özelliklere, kullanım kolaylığına ve bu tür programların lehine sahip oldu. Artık web editörü işinde olmak istemedikleri için şirketin artık ücretsiz olarak vereceğini düşünüyorum.

Muhtemelen Expression Web’in özellikleri karşılaştırılabilir, ticari Dreamweaver web editörüdür. Ne yazık ki, eski CS6 ve önceki sürümleri kullanmadığınız sürece, kullanmak için aylık bir abonelik ödemek zorunda kalacaksınız. Onları ödemeyi bıraktığınız anda, yazılım devre dışı bırakılır.

kendi sitenizi diğer web editörleri ücretsiz ve açık kaynak BlueGriffon, KompoZer ve Nvu editörlerini içerir. Bu editörler, Expression Web ve Dreamweaver’ın cilalarından yoksun olsa da, web siteleri oluşturmanıza yetecek kadar işlevsel olsalar da, diğer editörlerin sürümleri olmadığından Linux (Windows veya Mac OS X yerine) kullanıyorsanız özellikle kullanışlıdırlar. Bu sistem için.

Kendi grafiklerinizi internet sitesi nasıl olmasını istiyorsanız bunun için , muhtemelen resimleri düzenlemek ve düzenlemek için bir programa ihtiyacınız olacaktır. En azından, muhtemelen siteniz için bir logo oluşturmak isteyeceksiniz. Buralarda, web siteleri için tek seferlik bir resmi (site logosu gibi) yaratanlar için yeterli olan birçok ücretsiz resim düzenleme programı vardır.

 1. Reklamcılık (İsteğe Bağlı Harcama)

Sitenizi kurdunuz ürün veya hizmet satıyorsanız, reklam için bir kenara para koymak isteyebilirsiniz.Sitenizi, gazeteler,dergiler,TV’de olduğu gibi web’de de yayımlamanın bir çok yolu vardır.Geleneksel medyadaki reklamların maliyeti ülkeden ülkeye değiştiğinden,kendi araştırmanızı yapmak zorunda kalacaksınız.

5

Web’deki reklamlar birçok şekilde olabilir. Örneğin, ürünlerinizle ilgilenebileceğini düşündüğünüz bir kitleyi çeken web tasarım sitelerinin reklamını yapabilirsiniz. Bu, söz konusu web sitesinin web yöneticisi ile iletişime geçerek ve sitenizi tanıtmakla ilgilendiklerini ve ücretlerini öğrenmek isteyip istemediklerini sorarak yapılır. Fiyatlar siteden siteye değiştiğinden, size bir tahmin vermem mümkün değil. Alternatif olarak, çevredeki birçok bağlı kuruluş ağlarından birinde bir reklam veren olarak da kaydolabilirsiniz. Bu tür ağlar, sizin ve reklamlarınızı gösteren İnternet’teki diğer web siteleri arasında bir tür orta adam gibi çalışır. Genel olarak, alakalı web sitesi kurmak kendiniz aramak zorunda kalmadan diğer sitelerde reklam vermenize izin verir veya sosyal medya kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, eğer bir shoestring bütçesindeyseniz, sadece bir alan adı satın alarak ve diğer şeyler için ücretsiz bir şeyler yapmakla başlayabilirsiniz. Sitenize zaman zaman erişilemez ve istediğiniz şekilde çalışmasını sağlamak için web editörünüzle savaşmanız gerekebilir, ancak hiçbir şey satmayan ve her zaman kullanılabilir olmanız gerekmeyen basit kişisel siteler için olsa bile önemli bir sorun oluşturmamalıdır. Öte yandan, ticari siteler kuruş bilge ve kiloluk aldatıcı olmamalıdır.

Sonuç

Yukarıdaki bilgilerle, web sitenizle ilgili girmeniz gereken temel harcamalardan bahseder. Sitenizi başlatmaya hazır olduğunuzda, bir blog hazırlıyorsanız Blog Nasıl Oluşturulur makalesi veya başka bir web sitesi türü varsa Web Sitesi Nasıl Kurulur makalesine gidin.

3
Summary
Review Date
Reviewed Item
web sitesi kurma
Author Rating
51star1star1star1star1star

10 yorum

 1. Çok faydalı bulduğum bu yazınızdan dolayı sizleri tebrik ederim. Kesinlikle işime yarayacak ve faydalı bilgiler oldu. web sitesi yapımı ve optimizasyonu ile alakalı eğitim videolarıda olsa ve biraz daha ileri seviye faydası olacağını düşünüyorum. Anladığım kadarıyla sizler sadece başka firmalar gibi site yamıyor işi gerçekten biliyor ve bilginizide çekinmeden başkasıyla paylaşıyorsunuz. Tebrik ederim.

 2. Web sitesini kaça kuruyorsunuz. WEB tasarımcıyı en gıcık eden soru olmalı bu. Bana bir web sitesi lazım kaç lira. gib sorular bence emeğe saygısızlık ve cahillik siz buna birde ukalalığı ekleyin derim. İstediğin hizmetin detayını verirsin ve bu hizmetin ne kadara mal olacağını ondan sonra sorarsın diyorum ben. Burada müsadenizle bende bir tasarımcı olarak derdimi paylaşmış olayım.

  • Web sitenizin hacmine, yazılımına, aylık trafiğine göre aylık bakım ve yıllık hosting ücretleri değişiklik gösterir.

 3. Merhaba
  Eşim personal trainer (fitness hocasi) lığı yapıyor. Ve kendisine bi web sitesi açmak istiyorum. Mart 28’ine kadar.
  Bu tarihe kadar aşağıdaki yazacağım özelliklere sahip bir web sitesi hazırlayabilir misiniz? Ve sitenin yapılımı+aylık(yada yıllık bakımı)+ aylık ödemeleri ve extraları ile bana kaça mal olur?
  1- kendisine ait fotolar ve videolar var. Bunları sitenin galerisine eklenecek
  2- bir rezervasyon takvimi olmalı ve siteyi ziyaret eden müşteri buradan doluluk oranına ulaşabilmeli. Rezervasyon yapabilmeli.
  3- ücret ödemesi yapmayacak müşteri sadece rezervasyon.
  4- müşterinin, eşimin facebook,İnstagram, YouTube kanalına ulaşabilmesi için bu hesaplarına linklerinin bulunması.
  5- müşteri sayfayı ziyaret ettiğinde eşimin mesaj yada mail yoluyla haberdar olması ve direk telefonundan, web’i ziyaret eden müşteriyle iletişime geçebilmesi.
  6- iletişim bilgileri ve ana sayfası olan bir site.
  Bunlarla ilgili benim unuttuğum temel işlemler ve eklenmesini düşündüğünüz işlemleri de paylaşabilirsiniz.
  Bu bilgiler’e İngilizce ulaşılmalı çünkü eşim yapacağı bu işi İngilterede yapacak!
  Hem Türkçe hem İnlizce dil seçeneği de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yorumunuz ile yayınlanmayacak. Lütfen zorunlu alanları doldurun *

Yorumu Gönder