Web Tasarım

İnternette haber okumak, web sitelerinde gezinmek ve web uygulamalarını kullanmak için çok zaman harcıyoruz. Bazı durumlarda, internet deneyimimiz elde edebileceğimizin en iyisi değildir.
Ve tüm bunlar, kullanıcı deneyimini dikkate almayan kötü tasarımdan kaynaklanıyor. Uzaktan bakmak ve bu hataları fark etmek kolaydır, ancak projeyi yürüten kişi olduğunuzda biraz daha zorlayıcıdır.
Tasarımcılar olarak, harika bir kullanıcı deneyimi ile tasarım yaratmak bizim görevimizdir. Ve bu kolay değil.
İşte en iyi kullanıcı deneyimi için bazı tavsiyeler.

1- Tasarım Kullanıcı Deneyimi Üzerine Odaklanmış Olmalı

Üst düzey bir kullanıcı deneyimi sunan web site yapmak, web sitesinin içeriğinden daha önemlidir. Kullanıcılar çoğu zaman verileri ve göze çarpan içerikleri göz ardı ederler, ancak nasıl hissettiklerini hatırlayacaklardır.
Grafik, düzen, metin ve etkileşimli unsurlar, kullanıcıya sadece bilgi sunmakla kalmayan bir deneyim sunmak için çalışır. UX tasarımı, sonuç veren bir uygulama ve web çalışmasıdır.
Modern web siteleri, son derece rekabetçi bir dünyada göze çarpmaya yardımcı olmak için daha fazla görsel ve etkileşimli nitelikler içerir.

2- İnternet Sitelerinde Göz Gezdiriliyor, Okunmuyor

Web sitenizin göze hitap etmesi şarttır çünkü insanlar web sitelerini okumazlar, göz gezdirirler. Görsellik, bilgiyi iletmeye çalışan herkes için bir yol haline gelmiştir.
Sayfanızın okunabilir olmasını sağlamak, kitlenize hitap edecek. İçeriğe giren çoğu kişi göz gezdirecek ve daha fazla bilgi edinmek istediklerinde okumaya geçecek.

3- Kullanıcılar Netlik ve Sadelik İster

Yarım saniyede, kullanıcılar bir web tasarımını değerlendirir, bu yüzden kullanıcıların ne yapmak istediğine karar vermesi ve onu görünür kılması gerekir. Etkileşim butonlarını bulmayı zorlaştırmayın. Ana sayfadaki dikkati, ana sayfadaki düğmelere odaklayın.
Uygulamanızın veya sitenizin kullanımını daha kolay hale getirmek için neler yapabileceğini sürekli olarak tekrar gözden geçirin. Gizle / Göster özelliği kullanıcıların çok sevdiği bir özellik. İçeriğin tamamının gösterilmesi kullanıcıya hoş görünmez.
Ayrıca net, tutarlı bir tasarım sağlamak kullanıcılar için daha kolaydır. Renkleri, davranışları ve estetiği yeniden kullandıklarında neler beklediklerini bilirler, bu da ara yüzün ne olduğunu anlamaları ihtiyacını azaltır. Kullanıcılar tasarımın bazı yönlerine aşina olduğunda kullanımı daha kolay hale getirir.

4- Ortak Tasarım Unsurları ile Yaratıcılık

Tasarım öğeleri başka yerlerde yaygın olduğunda, yeni kullanıcı desenleri ile yaratıcı hale getirerek bunları yeniden yayınlamayın. Kullanıcıların tasarım arabiriminizi anlamak için çok zor düşünmelerini istemezsiniz. Bağlantılar gibi standart nesneler bağlantılar olarak öne ve oturum açma erişimi sağ üst bulunur gibi tanıdık bir arama arabirimi olmasını istemelisiniz. Böyle standartlaştırılmış bileşenleri yeniden konumlandırmaya gerek yoktur.
Standart desenler ile yaratıcı olmaya çalışmak ve kullanılabilirliği ayarlamak zor olabilir. Alışılmış olmayanın sevilmeyeceğini düşünmekle birlikte, kullanıcıların gezinmesini zorlaştırabilir ve böylece sorunlu bir tasarım olabilir. Yaratıcılık ve kullanılabilirliğin bir dengeye sahip olması gerekir.
URL’ler, düğme ve gezinme yerleşimi, tasarımdan önce kullanılabilirliğe odaklanmalıdır.

5- Kitleyi Tanımak Gerekir

Siteyi oluşturmadan önce hedeflenen kitle hakkında iyi bir fikre sahip olmalısınız. Arayüzün en iyi şekilde nasıl tasarlanacağına kitlenin sevdiği popüler siteler örnek alınarak karar verilebilir.
Web sitenize veya uygulamanıza yönelik kitle hakkında net bir fikre sahip olduktan sonra, onların ihtiyaçlarını ve isteklerini öğrenebilir ve arzularını karşılayacak mükemmel tasarımı tasarlayabilirsiniz. Popüler siteler size bunun nasıl yapıldığına dair bazı fikirler verebilir. Bu sitelerin renklerine, düzenine, stiline ve özelliklerine dikkat edin.
Kitlenizin zaten alışmış olduğu stiller ve tasarımlar kullandığınızda, sitenize kolayca girilebilir.
Kitlenizi yakaladığınızda, geri bildirimlerini tasarımınıza dahil etmeyi unutmayın. Son kullanıcının işlem yapılabilir geri bildiriminin dikkate alınması, önemli ölçüde değerlidir.

6- Görsel Hiyerarşi

Arayüze önemli öğeleri koyarken, kullanıcıların odaklanmasını sağlamak için onları vurgulayın. Tasarım olarak, bir çok yolu vardır vurgulamak için, ama en etkili yöntem boyutunu daha büyük yapmaktır.
Boyutunu diğer öğelere göre daha büyük yaparak oluşturulan bir odak noktası veya “Buraya Tıkla” gibi butonları görmezden gelmek imkansızdır.

7- Kullanıcı Deneyimi Nitelikleri

Peter Moville, usability.gov sitesinde Kullanıcı Deneyimi’nin faktörlerini temsil eder. Aşağıdaki altıgen şekillerle çevrelenir:

  • Faydalı – İçerik orijinal olmalı ve bir ihtiyacı karşılamalıdır
  • Kullanılabilir – Sitede arananı bulmak kolay olmalı
  • Arzu edilebilir – Tasarım öğeleri duygu ve takdir getirmeli
  • Bulunabilirlik – Site Google’da ön sırada çıkmalıdır.
  • Erişilebilir – İçerik, engelliler için erişilebilir olmalıdır
  • Güvenilir – Kullanıcılar, onlara ne söylediğine inanmalı ve güvenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yorumunuz ile yayınlanmayacak. Lütfen zorunlu alanları doldurun *

Yorumu Gönder