kişsel web sitesiWeb Tasarım


Mükemmel web tasarım oluşturmak için kusursuz kılavuzunuz

Bir web sitesi mizanpajı tasarlarken, özellikle stajyerler ve yeni tasarımcılar ile sıkça karşılaşılan bazı yaygın hatalar vardır. Mükemmel web sitesi düzeninin bu adımı listesinde, bir dijital ajansta çalışan her yeni web sitesi oluşturucusunun yeni bir projeye başlamadan önce bilmesi ve yapması gerekenleri ve bu hataları önlemek için işlem sırasında nelere dikkat etmeliyiz bunları göreceğiz.

webtasarim1

Bu ilkeler sadece tasarım yönlerini değil, aynı zamanda işi güzelce halledecek genel iş akışı ipuçlarını da kapsar. Onları takip edin ve yakında profesyonel web sitesi düzenleri oluşturmaya gidin

1) Başarının ne anlama geldiğini tanımlayın

Çalışmaya başlamadan önce, ne için tasarladığınızı bilmeniz gerekir. web sitenin açıklamasının yanı sıra, beklentilerin ne olduğunu bilmek zorundasınız. Örneğin bir haber sitesi alın, hedef nedir? Mümkün olduğu kadar çok reklam gösterimi yapmak mı yoksa en iyi okuma deneyimini sağlamak mı? Bu hedefler nasıl ölçülecek?

webtasarim3

İyi tasarımlar mutlaka en gösterişli değil, zaman içinde performansı arttıranlardır. Tasarımınıza başlamadan önce müşterilerinizle konuşmak, tüm bunları tanımlamanın anahtarıdır. Yazılı SOW’un (çalışma ifadesi) ötesindeki endişelerinin ve amaçlarının neler olduğunu öğrenmelisiniz.

2)Düşüncelerinizi önce kağıda dökün

Bu çok açık görünüyor ama tasarımcıların çözmeye çalıştıkları soruna herhangi bir düşünce vermeden önce doğrudan işlerine atladıklarını gördük. Tasarım, problemleri çözmekle ilgilidir ve bu problemler gradyanlar veya gölgeler yoluyla değil, iyi bir düzen ve net bir hiyerarşi ile çözülür.

webtasarim2

Gölgeleri düşürmeye başlamadan önce içeriği, düzeni ve işlevselliği düşünün. Bu düşüncelerin müşterinizin hedeflerine uygun olduğundan emin olun ve bunları paylaşmaktan çekinmeyin. Hiçbir müşteri bize aşırı iletişim fikirleri hakkında şikayette bulunmadı.

3) Üst düzey bir çerçeve çizmeye başlayın

Bir projeye bir görünüm ve his yaratmamız istendiğinde, yaptığımız ilk şey tüm tasarım problemlerini çözen üst düzey bir çerçeve bulmak. Çerçeve, içeriği çevreleyen ve kullanıcının eylemleri gerçekleştirmesine ve üzerinde gezinmesine yardımcı olan kullanıcı arayüzüdür. Navigasyon ve yan çubuklar ve alt çubuklar gibi bileşenleri içerir.

webtasarim5

Tasarımınıza bu açıdan yaklaşırsanız, ana sayfanın ötesindeki bölümleri tasarlarken mizanpajınızın neye ihtiyaç duyacağına dair net bir anlayışa sahip olacaksınız.

4) Bir ızgara ekleyin

Göründüğü kadar basit. Bir şeyi tasarlamaya başlamadan önce uygun bir ızgaraya ihtiyacınız var. Izgara olmadan başlamak için geçerli bir mazeret yoktur – ve eğer yapmazsanız, size garanti verebiliriz ki, tasarım iyi görünmeyecektir. Bir ızgara, farklı bölümlerin düzenini yapılandırmanıza yardımcı olacaktır; belirli ekran boyutu gereksinimlerinde size rehberlik eder ve duyarlı şablonlar oluşturmanıza yardımcı olur, bu nedenle boşluk oluşturma ve diğer birçok web tasarım sorunuyla tutarlı olursunuz.

webtasarim29

5) Tipografinizi seçin

webtasarim10

Farklı yazı tiplerini ve renkleri keşfetmek, bir projenin keşif aşamasının bir parçasıdır. Bir web sitesinde ikiden fazla farklı yazı tipi kullanmamanızı tavsiye ederiz. Genel olarak, büyük metin parçaları için okunması kolay bir yazı tipi seçin ve başlıklar ve harekete geçirici mesajlarla daha oynak olun. Büyük yazı tipleri kullanmaktan korkmayın ve tipografi kullanırken yaratıcı ve tutarlı olun.

6) Renk temanızı seçin

Bir dizi yazı tipini seçme işlemi sırasında, UI’de, arka planda ve metinlerde hangi renkleri kullanacağınızı keşfetmeye başlamalısınız. Genel kullanıcı arayüzü için sınırlı bir renk ve ton seti kullanmanızı tavsiye ederiz.

webtasarim6

Elemanın işlevselliğine bağlı olarak UI boyunca tutarlı bir şekilde uygulamak önemlidir. Facebook, Twitter, Quora ve Vimeo gibi sitelerin yerleşimini düşünün. Kullanıcı arayüzünün yanı sıra, bileşenlerin işlevselliğine müdahale etmediği sürece resimler veya grafik detayları için herhangi bir renk kısıtlaması olmamalıdır.

7)Düzeni bölün

Sitenin yapısı ne kadar basit olursa, kullanıcıların gezinmesi o kadar kolay olur. Sitenizdeki her bölümün bir hikaye anlatması gerekiyor; Kullanıcı için bir sebep ve nihai sonuca ihtiyaç duyar. Düzen, içeriğin o hikayedeki en önemli parçaların neler olduğunu vurgulamasına yardımcı olmalıdır.

webtasarim24

Gerçekte, bir sayfada çok fazla harekete geçirme çağrısı olmamalıdır. Basit bir amaç için hayal edebileceğiniz en basit düzeni düşünün ve gerekli bileşenleri eklemeye başlayın. Sonunda bunu basit tutmanın ne kadar zor olduğuna şaşıracaksınız.

8) Yeniden düşünün

webtasarim25

Artık arama düğmesine gerçekten ihtiyacımız var mı? Çoğu durumda cevap hayır. Tasarımcıların, kullanıcıların internette gezinme şeklini şekillendirdikçe, basit bir işlemin kaç adım atacağına ve sitemizin ne kadar verimli olacağına karar vermek bize kalmıştır.

9) Hareket halinde düşünün

webtasarim9

Etkileşimli deneyimler tasarlarken hareket şarttır. Hiçbir tasarım kendi başına ya da statik bir derleme olarak değerlendirilemez; Her bileşen, sistemle ilişkisi ile tanımlanır ve bu ilişkinin doğru bir şekilde aktarılması gereken harekete ihtiyacı vardır.

Hareket, içeriğinizdeki dinamik efektleri veya düzeninizdeki etkileşimli durumları görüntüleyebilir. Bu ikinci amaç için tasarımlarınızı prototip haline getirmeyi biraz daha tavsiye ederim.

10) Prototip, prototip, prototip

Prototipleme, etkileşimleri ve teknolojiyi test etmenin en iyi yoludur. Günümüzde bunu kolaylaştıran birçok prototipleme aracı var ve etkili prototipler oluşturmak için kodlayıcı bir guru olmanız gerekmiyor. Bu, müşterinizi heyecanlandırabilmenin ve aksi takdirde çok fazla açıklamaya ihtiyaç duyacağınız konseptler ve fikirlerle başka bir şekilde elde edebilmenin bir başka yoludur.

webtasarim26

11) Kendinizle yarışın

webtasarim7

Her tasarımcıyı her projede kendilerine meydan okumak için teşvik ediyoruz. Yenilik her zaman proje için bir gereklilik değil, bu yüzden taze bir şey bulmak bize kalmış. Farklı zorluklara örnek olarak, yeni bir ızgara sistemi kullanılarak, yeni bir bileşen oluşturularak veya karışım modlarından kaçınmak veya belirli bir renk kullanmak gibi küçük zorluklar verilebilir.

12) Detaylara dikkat

Bu ifade son zamanlarda fazla kullanıldı.Ancak projenin arkasındaki konsepte bağlı olarak, ‘detaylara dikkat’ farklı şeyler anlamına gelebilir.

webtasarim12

Küçük bir etkileşim, beklenmedik bir animasyon veya bir düğmedeki küçük bir degrade gibi estetik bir dokunuş veya arka planda bir kutu etrafında ince bir vuruş olabilir. Ama genel olarak bu dokunuş şarttır – ve gerçekten yaptığınız şeyden hoşlanıyorsanız doğal olarak gelir.

13) Her bileşeni hassaslaştırın

Her bileşeni bir tasarım yarışmasına sunulabilirmiş gibi davranın. Her bileşene dikkat ederseniz, bütünü, parçalarının toplamından daha fazla olacaktır.

webtasarim13

Her bileşen, en iyi bileşen olarak tek başına durabileceği şekilde tasarlanmalıdır. Bazen tasarımcılar bir sitenin belirli kısımlarını yapılacaklar listesinin sonuna kadar bırakırlar ve son derece saygısızlıklarını göstermezler.

14) İşi keskinleştirin

Bulanık piksellerden kaçınmak için, konturlar ile arka plan veya arka plan renkleri arasındaki doğru kontrastı ayarlamaya çalışın. Her estetik düşüncenin yanı sıra, temiz ve doğru bir iş parçası yaratmak için kaçınılması gereken bazı ortak şeyler de vardır.
Çalışmanızı keskinleştirmeye çalışırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler degradeler bantlama, bulanık kenarlar, yazı tipi oluşturma seçenekleri (bazı yazı tipleri, boyutlarına bağlı olarak en iyi şekilde, belirli bir oluşturma modunda görüntülenir ve kötü bir şekilde karışan vuruşları içerir), arkaplan.

webtasarim14

Bunlar, aranacak konuların sadece birkaç temel örneğidir, ancak gerçekte liste sonsuzdur. Her şeyin iyi çalışıp çalışmadığını görmek için tasarımınıza bir bütün olarak bakın ve ardından her bir bileşeni daha dikkatli bir şekilde analiz edin.

15) Tasarım dosyalarınızı düzenli hale getirin

webtasarim15

Bu, kullandığınız tasarım aracı ne olursa olsun (bir kılavuzun kullanımıyla birlikte) en önemli tavsiyelerinden biridir. Projenin büyüklüğü ve üzerinde çalışan tasarımcıların sayısı ne olursa olsun, dosyalarınızı temiz tutmanız gerekir. Bu, farklı bölümleri ihraç etmeyi, tasarım sürecini hızlandırmayı ve diğer tasarımcılar ile işbirliği içinde çalışmayı kolaylaştıracaktır.

16) En iyi örneği tasarlayın; en kötüsüne hazırlanın

Düzeninizin farklı cihazlarda ve ekran boyutlarında nasıl çalışacağını unutmayın. Tasarımcılar olarak işimiz sorunları farklı kısıtlamalarla çözmek. Web tasarımı ile kısıtlamalar kavramsal ve teknik sorunlardan içerikle ilgili sorunlara kadar uzanmaktadır.

webtasarim27

Sadece ideal senaryoda değil, en kötü senaryoda da çalışabilecek bir site kurmamız gerekiyor. Örneğin, bir kullanıcı gerçekten küçük bir ekran kullanıyor olabilir ve sitede herhangi bir içerik bulunmadığında siteyi kontrol edebilir, bu yüzden bozuk görünüyor olabilir.

Ancak, işimizi sunmak amacıyla, bunun için en iyi senaryoyu oluşturmayı kesinlikle tavsiye ederim. Bu nedenle, ideal miktarda metin göstereceğiz ve siteyi, onu kullanan çoğu kullanıcı için en yaygın senaryo olması gereken ideal tarayıcı boyutunda göstereceğiz.

17) Nefret edene kadar tasarıma takılın

Tasarım konusunda tutkuluysanız, bunun zaten yaptığınız bir şey olduğundan eminiz. Her ne zaman; bir işi komple bitirdiğinizde gurur duyuyorsanız, bunu hayatınızın bir parçası haline getirme eğilimindesinizdir. Ekran görüntülerini alın, farklı cihazlara bakın, duvar kağıdını hazırlayın ve hatta yazdırarak duvara asın.

webtasarim17

Bu şekilde tasarımı hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalışmamız gerekiyor ki yaptığımız web tasarım başarılı olabilsin.

Bu süreç sonucunda, tasarımımdan nefret eder bir noktaya gelirsiniz. Yanlış olan her şeyi görmeye başlar ve sonunda onu değiştirirsiniz. Önceki çalışmanızı sevmemek olgunluk belirtisidir ve bu sizin kendi hatalarınızdan öğreneceğiniz anlamına gelir.

18) Tasarımları müşterileriyle erken paylaşın

Etkileşimli bir konsept veya bir ‘görünüm ve izlenim’ tasarımı önerirken, siz ve müşterinin her ikisinin de mümkün olan en kısa sürede aynı sayfada olmasını sağlamalısınız. Bir müşteri ile paylaşmadan önce bir konsept üzerinde çok fazla zaman harcamaktan kaçının.

webtasarim18

İlk konsept onaylandıktan sonra biraz rahatlayabilir ve üretime başlayabilirsiniz. Ancak, ilk kavramı sunduktan sonra, müşteri buna alışık değilse, ikinci bir daha uygun konseptin masaya getirilmesi için yeterince geri bildirim almalısınız.

19) Geliştiricinizin en iyi arkadaşı olun

Geliştiriciler yaratıcı insanlar ve yaptıkları kadar işlerini seviyorlar. Ancak, her zaman en başından beri bir projeye dahil edilmezler ve genellikle yalnızca karar verildiğinde ve yaratıcı rollerinin geçersiz kılınmasında rol alırlar.
Bu süreç yanlış; En iyi fikirlerin bazıları geliştirme ekibinden geliyor, bu yüzden projenin en başından itibaren onlarla birlikte çalıştıklarından emin olun. Kavramlarınızı ve heyecanlarınızı onlarla paylaşmak, sonunda daha iyi fikirlere ve daha iyi bir uygulamaya yol açacaktır.

webtasarim19

20) Her şeyi mümkün olduğunca açık bir şekilde sunun

Bu, sunmak için olduğu kadar iyi iş üretmek için de önemlidir. Doğru bir şekilde sunmazsanız, en iyi tasarımınız göz ardı edilebilir veya atılabilir. Sunumlar söz konusu olduğunda, çalışmanızı dört yaşındaki bir çocuğa gösterdiğiniz gibi açıklamak istersiniz. Her zaman tasarımınızın ilk kez göründüğü kadar net olmasa bile, sizin için tamamen net olan şeylerin aklınızda olduğunu unutmayın.

21) Fikirlerinize fazla bağlı kalmayın

webtasarim20

Fikirlerinizi ne zaman savunacağınızı bilmenin ve ekibinizin veya müşterinizin onları ‘bir’ olarak görmediğini tanımayı öğrenmenin arasında ince bir çizgi var.

Bir tasarımcı olarak, yaptığınız işe kesinlikle güvenmeniz gerekir, ancak fikirlerinizi herhangi bir şekilde hızlı bir şekilde devretmeye ve başka bir şey bulmaya da açık olmalısınız. Unutmayın ki birden fazla çözüm var.

22) Tasarımınızı gelişime göre izleyin

Bir ajansın içinde çalışıyorsanız, muhtemelen, bir önceki geliştirilirken yeni bir projenin tasarımıyla mücadele etmenin ne kadar kolay olduğunu bileceksiniz. Genel inanışın aksine, bir projedeki çalışmanız, PSD ve stil sayfası teslim edildiğinde sona ermez.

webtasarim28

Tasarımlarınız ve etkileşim fikirlerinizi gerçekten iyi bir şekilde uygularsanız, eski en iyi arkadaşlarınıza zaman zaman geliştiriciler ekleyin ve her küçük pikselin mükemmel olmasını sağlaması için onlara yardımcı olun.

23) Çalışmanızı devam ediyor olarak gösterin

Biz tasarımcılar topluluğunun parçası olarak hepimiz sadece nihai sonuçları değil, aynı zamanda devam eden çalışmaları görmeyi de seviyoruz. Bazen bir projenin en iyi kısmı birkaç nedenden dolayı dışarıda kalır ve Arşiv klasörünüzde kaybolur.

webtasarim23

Proje tamamlandığında ve müşteri / yapımcıdan onay almayı teşvik ederseniz ve mümkünse, devam eden çalışmalarla ve son sürümde yer almayan tasarımlarla bir vaka çalışması oluşturun. Topluluğun bilgisine katkıda bulunarak yardımcı olacak ve karşılığında değerli geri bildirim alacaksınız.

Summary
Review Date
Reviewed Item
web tasarım
Author Rating
51star1star1star1star1star

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yorumunuz ile yayınlanmayacak. Lütfen zorunlu alanları doldurun *

Yorumu Gönder