yapay zekayapay-zeka

Yapay zeka (veya AI) hakkında modern tanım yapacak olursak , akıllı bir aracın çevreyi algılayan ve başarı şansını en üst düzeye çıkaran eylemler gerçekleştiren bir sistem olduğu “akıllı ajanların çalışması ve tasarımı” dır.

1956’da bu terimi oluşturan John McCarthy, onu “akıllı makineler yapmanın bilimi ve mühendisliği” olarak tanımlar.
Alan için, bilgisayar zekası, sentetik zeka veya bilgisayarlı rasyonellik gibi diğer isimler önerilmiştir.
Yapay zeka terimi aynı zamanda bir makine ya da program özelliğini açıklamak için de kullanılmaktadır.

Sistemin gösterdiği zeka

Yapay zeka araştırmaları, bilgisayar bilimi, psikoloji, felsefe, sinir bilimi, bilişsel bilimi, dil bilimi, işletme araştırması, ekonomi, kontrol teorisi, olasılık, optimizasyon ve mantık gibi birçok alandaki araçları ve içgörüleri kullanır.
AI araştırmaları aynı zamanda robotik, kontrol sistemleri, zamanlama, veri madenciliği, lojistik, konuşma tanıma, yüz tanıma ve diğerleri gibi görevlerle de örtüşmektedir.
Hesaplamalı zeka yinelemeli gelişim veya öğrenmeyi içerir (örneğin, bağlantı sistemlerinde parametre ayarlama).
Öğrenme, ampirik verilere dayanır ve sembolik olmayan AI, titrek AI ve yumuşak hesaplama ile ilişkilidir.

yapay-zeka-insan

Hibrit akıllı sistemler ile bu iki grubu birleştirmek için girişimlerde bulunulmaktadır.
Uzman çıkarım kuralları, sinir ağı veya ACT-R veya CLARION gibi istatistiksel öğrenmelerden kaynaklanan üretim kuralları ile üretilebilir.
İnsan beyninin sonuçları formüle etmek ve çapraz kontrol etmek için birçok teknik kullandığı düşünülmektedir.
Bu nedenle, sistem entegrasyonu umut verici ve belki de gerçek yapay zeka için, özellikle sembolik ve bağlantısal modellerin entegrasyonu için gerekli görülüyor.

IEEE(Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) Hesaplamalı Zeka Derneği tarafından tanımlandığı şekilde hesaplamalı zekadaki konular temel olarak şunları içerir:
Sinir ağları: çok güçlü kalıp tanıma özelliklerine sahip eğitilebilir sistemler.
Bulanık sistemler: belirsizlik altında muhakeme teknikleri, modern endüstriyel ve tüketici ürünleri kontrol sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır; ‘sıcak’, ‘soğuk’, ve ‘kaynatma’ gibi kavramlarla çalışabilme.
Evrimsel hesaplama: soruna giderek daha iyi çözümler üretmek için popülasyonlar, mutasyonlar ve hayatta kalma gibi biyolojik olarak ilham alan kavramları uygular.
Bu yöntemler, en önemlisi, evrimsel algoritmalara (örneğin, genetik algoritmalar) ve sürü zekasına (örneğin, karınca algoritmaları) ayrılmaktadır.

intelligence-artificial

Hiç Düşünmediğiniz Yapay Zeka Uygulamaları

Muhtemelen her gün kullandığımız uygulamalardan bazılarının (Netflix, Spotify ve Siri gibi) yapay zeka kullandığını zaten biliyorsunuzdur. Ya da satranç, poker ve diğer masa oyunlarını her insandan daha iyi oynayan robotları duyduk hepimiz…
Yapay zekanın (AI) yeni kullanımları ve uygulamaları her gün geliştiriliyor ve bizi eşsiz bir geleceğe daha da yaklaştırıyor.

Asla hayal edemeyeceğimiz bir gelecek.

1. Son Müzikal Hitler

yapay-zeka-işlemci

Yapay zekanın hit şarkıların yaratılmasına yardımcı olabileceği hiç aklınıza geldi mi?

Her gün çıkan yeni hit şarkılar, kısa süre içerisinde müzik listelerini alt üst ediyor ve en iyi listelerin başlarında yerini alıyor. Öyleyse şimdi kendine soruyor olmalısın, AI nerede kullanıldı?

Aslında büyük verilerle elde edilen bulgulara dayanıyordu . Yapay zeka, şarkının ana temasına dayanan milyonlarca konuşmayı, gazete başlığını ve konferansları aradı.

Daha sonra, temayı tanımladıktan sonra, müzik yaratmak için programlanan makine öğrenme algoritmaları, farklı müzik unsurları buldu, bu da onlara bu parçanın nasıl ses çıkarması gerektiği hakkında fikir verdi.

2.Kendi Kendini Süren Otomobiller

kendi-kendini-süren-otomobiller

Hiç şoförsüz araç kullanan, yalnızca yapay zeka teknolojileri ve otomatik öğrenme rehberliğinde olan arabaları duydunuz mu?
Tesla, kendi kendini süren bir aracı piyasaya süren ilk otomotiv markalarından biriydi ve Audi, Cadillac ve Volvo zaten kendi modellerini geliştiriyor.
Ama hepsi bu kadar değil. Uber, kendi kendini süren bir kamyonla ilk 50.000 teslimatını yaptı.

3.Sizden Önce Bilecek Olan Falcı

falcı

Bir gün, yapay zeka (AI) insanlar hakkında düşündüğünüzden daha fazla şey biliyor olabilir. Merakla beklediğiniz o kahve falları, hakkınızda ne diyecek diye sormak istediğiniz fal uygulamaları da takdir edersiniz ki bir yapay zeka ürünü. Çalışma mantığı ise geliştirilen bir yapay zeka yolladığınız fotoğraflara ve kişisel bilgilerinize dayalı bazı çıkarımlar yaparak sunuyor size.

4.Sadece bir kere görmek

ürünü-sadece-bir-kere-görmek

Kaç kez hoşunuza giden bir şey gördünüz, bulmak için çabalıyorsunuz veya mağazalarda benzer bir şeyin fotoğrafını mı çekiyorsunuz?
Artık o kadar karmaşık olmak zorunda değil. Amazon, dev e-ticaret platformu, mobil uygulamasına görsel bir arama seçeneği ekledi. İstediğiniz öğenin fotoğrafını çekin, size çok benzer veya aynı bir şey gösterecektir. Hemen satın alın ve zaten sizin elinizde.
AI sayesinde, bu “ilham anları” ile nihai satın alma arasındaki gecikme süresi ortadan kalkacak ve bir ürün görme ile satın alma arasındaki geçiş sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek.

5.En Akıllı Yatırımcı

en akıllı yatırımcı

2009’da Businessweek dergisinden Ira Sages, hiç kimsenin duymadığı 50 şirketi seçmek ve onları en başarılı girişimlere dönüştürmek için bir bilgisayarı programlamak için Quid AI Direktörü Bob Goodson’a meydan okudu.
Neredeyse 8 yıl sonra, dergi “Goodson ve onun makinesi” ne kadar doğru olduğunu görmek için listeyi gözden geçirdi. Sonuçlar yaratıcıyı bile şaşırttı: Evernote, Spotify, Etsy, Zynga, Palantir, Cloudera, OPOWER ve liste devam ediyor…
Bilgisayarın seçtiği firmaların %20’si bir milyar dolara değer verdi.
Böyle bir yatırımcıya güvenir misiniz?

6. Daha İyi Bir Dünya

daha-iyi-bir-dünya

Makale, Microsoft gibi şirketlerin halihazırda arazi haritalarıyla arazi kullanım modellerini incelemek için AI’yı nasıl kullandıklarını anlatıyor . Bu kalıpların derinlemesine anlaşılması, arazinin kullanımı konusunda daha iyi kararlar almasına ve uygun koruma teknikleri uygulamasına olanak tanır. Bilim adamları biyoçeşitliliği ve ekosistemi korumak için elde edilen bilgileri kullanabilir. EarthCube tam da bu projelerden biri.

Bazı insanlar AI’dan korkuyor, kendilerine soruyor: “ İşimizi kaybeder miyiz? Ve sonra ne?”
Ayrıca insanlar için yapabileceği olumlu şeyleri de keşfetmelisin.
Ne gibi? Ekosistemi kurtarmak ve insan ve hayvan yaşamını tehdit eden olumsuz etkileri önlemek gibi.
The Guardian’da yayınlanan kapsamlı bir makale, AI’nın gelecekteki zararları önlememize yardımcı olabileceği ve sürdürülebilirliğe odaklanırken gelişimsel ihtiyaçları nasıl ele alabileceğimizi daha iyi anlayabilmemiz için birkaç yol örneklemiştir.

7. Süpermen Doktor

yapay zeka

AI, daha önce de belirttiğimiz gibi ekosistemin belirli alanlarını kurtaramaz, aynı zamanda insan hayatını da kurtarır.
AI ve derin öğrenme sayesinde, doktorlar çok geç olmadan derhal kanseri teşhis edebilir . Çin’deki başlangıç Infervision, olası akciğer kanseri belirtilerini X-ışınları ile teşhis etmek için derin öğrenme ve görüntü tanıma teknolojilerini (Facebook’un yüzleri tanımak için kullandığı gibi) kullanıyor.
Şimdi soru şu ki, AI sadece kanseri teşhis edebilecek mi, yoksa tedavi edebilecek mi? Bazı araştırmacılar, yapay bir istihbaratın kanser için tedavinin on yıldan daha az uzakta olduğunu savunuyorlar.

8. Diğer Gezegenlerde Yaşam

diğer-gezegenlerde-yaşam

NASA zaten AI’yı başka gezegenlerde yaşam aramak için kullanıyor; bu , “Kızıl Gezegenin daha ayrıntılı bir şekilde araştırılacağı misyonu “ Mars 2020 ”nin anahtarı olacak.
Daha iyi gezici olarak bilinen gönderecekleri cihazlar, Mars’ın arazisini daha ayrıntılı olarak keşfedebilecek ve yaşam olasılığını daha kesin bir şekilde belirleyebilmek için gezegenin öğelerinin özelliklerini ortaya çıkarabilecek.

9. Pazarlama Gurusu

pazarlama-gurusu

AI, dünyadaki pazarlamacıların ve perakendecilerin “sağ eli” haline geliyor.
Öyleyse, kendinize ne tür şeyler yapabileceğinizi soruyorsanız… bu makale , dijital pazarlama ve satışın özel alanlarındaki olası uygulamalarının her birini ayrıntılı olarak gözden geçiriyor . Bu nedenle, şirketinizde AI uygulamasının size hayal edebileceğinizden daha fazla fayda getireceği için kapsamlı bir okuma yapmanızı öneririz.
AI ve makine öğrenmesi sayesinde, herhangi bir reklam için en karlı kitle bulunabilir. Bu, akıllı algoritmaların, hangi tür kullanıcıların, edinme başına daha düşük maliyetle müşteri olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu öğrenebileceği, tespit edebileceği ve tahmin edebileceği anlamına gelir.
İçerik pazarlaması ile ilgili olarak, içerik oluşturma görevini yerine getiren ve hatta gerçekleştiren daha akıllı araçlar yaratılmaktadır. Aslında, birkaç yıl önce, Gartner, 2018 yılına kadar içeriğin% 20’sinin makineler tarafından üretileceğini tahmin ediyordu.
Şimdi, 2018 olduğu için, sosyal medyada veya yapay zekanın yazdığı makalelerde zaten yazılar okudunuz.
BBC, CBS, New York Times, Forbes, Associated Press ve Reuters gibi organizasyonlar, günlük olarak yayınlarını geliştirmek ve kamuya sunmak için AI’yı kullanıyorlar. Eğer hala bu konuda şüpheleniyorsanız, Hemingway Uygulaması , Articoolo , Wordsmith , Quill veya Wibbitz gibi araçlara göz atın.

10. Muhasebe ve Finansmanınızdan Sorumlu

Muhasebe-ve-Finansmanınızdan-Sorumlu

Bu iki alanla ilgili bir alanda çalışmadıysanız, gerçekleşmeyi bekleyen bir baş ağrısı gibi görünmeleri gerekir. Peki neden muhasebe sisteminizi ve finansal raporlarınızı otomatikleştirmiyorsunuz?
AI’nın bu alanlara uyguladığı araçlardan biri Smacc’dir . Tek yapmanız gereken makbuzlarınızı yüklemek ve platform onları bilgisayarlar için okunaklı bir formata dönüştürecek, şifreleyecek ve ardından hesabınıza yerleştirecektir. Ayrıca faturalarınızı, satışlarınızı ve maliyetlerinizi ve ayrıca likiditesinizi izlemeyi öğrenir.

Bu Yapay Zeka Uygulamaları Sizi Şaşırttı mı?

Şüphesiz! Bunların çoğu hayal bile edemediğimiz şeyler. Teknolojinin artık ve sınırlarla ilerlediği doğru.
Şahsen, bilim kurgu filmlerinin yapay zekaya neden olduğu, insan zekası olduğu için geride bırakıldığı gibi ölümcül bir geleceğe taraf değilim. Ancak, zorluğun, insanların tam stratejik ve yaratıcı potansiyelini serbest bırakmak için yapay zeka ile nasıl bir araya gelebileceklerini keşfetmekte olacağının farkındayım.

Bunu yaparak, AI’yı kesinlikle bir insanın yapabileceğinden daha iyi yapabileceği tüm işleri yapmak için bırakabiliriz .
Eğer bu makaleyi okumaktan zevk alıyorsanız, arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yorumunuz ile yayınlanmayacak. Lütfen zorunlu alanları doldurun *

Yorumu Gönder